Yapay Zeka Teknolojisi, İnsanların Güvenini Kazandığında Başarılı Olacak

Yapay zeka admin 327 Okundu
sponsorlu reklam

Yapay Zeka Teknolojisi, İnsanların Güvenini Kazandığında Başarılı Olacak

TNW’nin yakın tarihli bir raporuna kadar, Çin bu yılın sonunda yapay akıl araştırma harcamalarında Amerika’yı geride bıraktı. Peki yalnızca para harcamakla iş bitiyor mu?

Çin’in suni zeka araştırma harcamalarında Amerika’yı geride bırakması büyük bir galibiyet olarak görülse de yapay akıl teknolojisinde önde gelen ülkelerin öncelikli olarak aşması gereken büyük bir engel var.

Suni zeka teknolojisi dünyayı fethetmeden önce tüketicilerin kalplerini ve zihinlerini galip gelmek zorunda kalacak. Küresel tüketicilerin üçte biri, robotların insan tercihlerini katiyen bilemeyeceklerine inanıyor. Pega’nın araştırmasına göre ahali az önce suni zeka teknolojisini kullanan robotlara güvenmiyor. Flybits’in kurucusu ve CEO’su Hossein Rahnama, ırk ve yapay zeka teknolojisi hakkında şu ifadeleri kullandı: ”İnsanlar telefonlarında sakladıkları çeşitli kişisel bilgiler içeren dosyalar, arama geçmişi ve randevu bilgileri için kaç kişiye güvenebilir ama? Fakat suni zeka teknolojsi insanlara daima güven duygusunu sağlayabilir.”

Her şeyden önce suni zeka konusunda hizmet sunan bir şirketin başkanı olarak Rahnama, insanların otomatik asistanlara daha artı güvenmeyi öğreneceklerine inanıyor. Salesforce, geçtiğimiz günlerde dünya genelinde insanların yüzde 61’inin suni zekanın topluma olumlu fırsatlar sunduğuna inandığını, yüzde 39’un ise suni zeka teknolojisine olumsuz bakarak güvenmediklerini açıkladı.

Öyle veya böyle eğer ileride suni zekalar insanların hayatına bir şekilde etki edecekse, aralarında mutlaka bir güven duygusu oluşmalıdır. Şirketler güven duygusunu kazanmaları için ilk olarak veri güvenliği ve tüketicinin korunması ile ilgili soruları çözmeliler. Araştırmalara tarafından insanların çoğunluğu daha iyi bir tecrübe yaşamak için bireysel bilgilerin paylaşılmasına izin veriyor ama bu bilgilerin kötü niyetle kullanılması ahali açısından önemli sorunlar yaratabiliyor.

Kaynak : https://thenextweb.com/contributors/2018/11/11/ai-will-only-succeed-when-people-learn-to-trust-it/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir