Yapay Zekayla Geliştirilen Görsellerin Gerçeğinden Farksız Hale Geldiğinin Kanıtı

Haberler admin 209 Okundu
sponsorlu reklam

Yapay Zekayla Geliştirilen Görsellerin Gerçeğinden Farksız Hale Geldiğinin Kanıtı

Gün geçtikçe daha fazla çoğalan yapay akıl ile fotoğrafları geliştirip yeni görüntüler oluşturabiliyoruz. Bunun gerisinde tarihi bir gelişim ve teknolojik bir devrim bulunuyor. Peki, teknolojinin bu tarihi gelişimi nasıl oldu?

Suni zekânın görsellerle tanışması, yeni bir çağın kapılarını da aralamış oldu. Her şeyden önce algoritmalar, görsellerin şifrelerini çözmeyi başardı. Bu sayede telefonlarımızı yüzümüzle açmaya başladık. Şu lahza ise alet öğrenimi sayesinde fotoğraf ve videoları oluşturup geliştirebiliyoruz.

Araştırmacılar ve sanatçılar, 2018 yılında suni zekâ ile yapılmış ve geliştirilmiş görselleri başka bir seviyeye çıkardılar. Haberimizin devamında vereceğimiz örneklerle yazılımların bu görüntüleri nasıl oluşturduğuna değineceğiz.

Hareket Taklidi

UC Berkeley’de geliştirilen yazılım sayesinde bir insanın hareketleri diğer bir insana aktarılabiliyor.

Işlem için iki kaynak video gerekiyor. Hareketleri aktarılacak kişinin videosu ve hareketlerin aktarılacağı kişinin videosu. Yazılımın bir kısmı, iki videodaki beden pozisyonlarını çıkarırken diğeri de çıkarılan pozisyonda nasıl gerçekçi bir görüntü oluşturabileceğini öğreniyor. Bu sürecin sonucunda da kaynak videodaki hareketler başkaları tarafından kolaylıkla yapılabiliyor.

Gece Fotoğrafları

Suni akıl ile geliştirilmiş teknolojileri kullanmak için sadece cebimizden telefonumuzu çıkartmak yeterli.

Google Pixel telefonlarında yer alan Night Sight özelliği, bir takım algoritmaları kullanarak geceyi gündüze çevirebiliyor. Düşük ışıkta çekilen fotoğrafların genel sorunu olan gürültü yazılımla birlikte azaltılıyor ve birkaç fotoğrafın birleştirilmesi sonucunda son derece parlak gece fotoğrafları bizlerle buluşuyor.

Hayali Fotoğraflar

Yukarıda gördüğünüz halk, kediler ve arabalar sahiden yoklar. Gördüğünüz her şey Nvidia kadar geliştirilen bir yazılım sonucunda oluşturuldu.

Sahte görüntüler 2014 yılında Montreal’da bir barda çalışan ve şu lahza Google’ın kadrosunda yer alan suni zekâ araştırmacısı Ian Goodfellow tarafından yapıldı. Goodfellow, asap ağlarına kendi kendilerine nasıl görünüm oluşturabileceklerini öğretmeyi başardı. Bunun arkasından iki adet sinir ağını birleştirdi ve aralarında bir yarışma başlattı. İki ağ da birbirlerinin ürettiği görselleri inceleyebilecek ve daha iyisini yapmaya çalışacaktı. Zaman geçtikçe de düşündüğü şey gerçekleşti.

Kaynak : https://www.wired.com/story/is-this-photo-real-ai-getting-better-faking-images/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir