Yaşamalarının İmkansız Olduğu Sularda Cirit Atan Balıklar, Bilim İnsanlarını Şaşırttı

Bilim admin 229 Okundu
sponsorlu reklam

Yaşamalarının İmkansız Olduğu Sularda Cirit Atan Balıklar, Bilim İnsanlarını Şaşırttı

Denizlerin diplerinde, akıntılarda ve derin sularda oksijenin fazla az olduğu, balıkların yaşamasının imkansız kabul edildiği yerler var. görünen o ki bu balıklar için oralarda yaşamak böylece de imkansız değil.

Okyanuslarda, nehirlerde ve akıntılarda oksijenin ya fazla fazla eksik olduğu ya da hiç olmadığı bölgeler var. İnsanların yarattığı tehlikeler yüzünden bu alanlar gittikçe artıyor. Bilim insanları, bu bölgelerde balıkların yaşayamayacağına inanıyordu.

Ecology dergisinde bulunan bir çalışma ise durumun hiç de böyle olmadığını açık şekilde ortaya koydu. Yayımlanan çalışmada, okyanus yüzeyinden yüzlerce metre altında, düşük oksijenli kabul edilen ortamların bile 10’da, 15’te 1’i oksijen taşıyan bu ortamda yaşayan balıklar saptandı.

“Gözlerime inanmakta zorlandım” diyen Scripps Okyanusbilim Enstitüsü’nden biyolojik okyanusbilimci Natalya Gallo, araştırmanın detaylarını bir blogda açıkladı.

“Kayışbalıkları, bomba balığı ve lolipop köpek balıkları, oksijen yoğunluğu tipik yüzey yoğunluğunun %1’inden daha düşük olan bu ortamda faal şekilde yüzüyordu.”

Gallo ve öteki araştırmacılar, 2015 yılında uzakta teftiş edilen cihazlarla bütün 8 dalış gerçekleştirdi. Keşifler Kaliforniya Körfezi’nde, Monterey Bay Aquarium Research Institute tarafında yönetildi.

ROV’un sensörleri, bölgedeki oksijen yoğunluğunun epeyce düşük olduğunu net şekilde ortaya koydu. Gallo bu bölgede balık olmasını beklemediklerini ama yüzlerce balık bulduklarını belirtiyor. Analist, durumu görür görmez düşük oksijenli etraf hakkında hatalı fikirlere sahip olduğumuzu anladı.

Bu balıkların burada nasıl yaşadıkları henüz bilinmiyor. Bu sırrın ortaya çıkarılabilmesi için daha artı çalışma yapılması gerekiyor. Olası açıklamalar arasında ise bu balıkların geniş solungaçları ile daha fazla oksijen alabilmeleri ve metabolizmalarının düşük enerjiye ihtiyaç duymaları yer alıyor.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/scientists-observe-fish-thriving-in-oxygen-less-hell-that-should-have-ended-them

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir