Yaşayan mürekkep üretildi

Bilim admin 162 Okundu
sponsorlu reklam

Yaşayan mürekkep üretildi

MIT araştırmacıları, uyarıcıları algılayan ve bunlara tepki verebilen yazılabilir bir 3D ıları hidrojel “geliştirmişlerdir. Bu hidrojel, bazı kimyasallarla temas ettiğinde aydınlanacak şekilde genetik olarak programlanabilir bir bakteri ile doldurulur ve böylece canlı bir sensör olarak kullanılabilir.

İpucu: İz bırakmadan İnternette nasıl gezinebilirim?

Canlı mürekkebin özelliklerini göstermek için, araştırmacılar farklı dallardaki farklı kimyasallara duyarlı bakteriler içeren bir ağaç deseni basmışlardır. Daha sonra bu kimyasalları bir kişinin cildine serptiler ve 3D yazıcıdan çıkan ağaç şeklindeki “yaşayan dövme” ye yapıştırdılar. Ağaç dalları kimyasallarla temas ettiğinde, bakteriler farklı renklerde yanarlar.

Araştırmacı Hyunwoo Yuk, yaptığı açıklamada, bunun gelecekteki bir çalışma olduğunu, ancak giyilebilir BT platformlarının üretmeyi planladığını söyledi. Bu tür teknolojinin gelecekteki kullanımlarından bazıları, enfeksiyona neden olabilecek izleri veya yutulmuş sürümleri ve gastrointestinal mikropları etkileyebilecek türleri içerebilir. Ek olarak, bu tür bakteri yüklü malzemeler, ortamdaki (su, hava gibi) kirliliği veya sıcaklık değişimini de görebilir.

Araştırma Advanced Materials dergisinde yayınlandı …

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir