Yeni dönem internet alışverişinde kitapsever kişilere müjde

Kitap admin 501 Okundu
sponsorlu reklam

Yeni dönem internet alışverişinde kitapsever kişilere müjde

Geride bıraktığımız aylarda hükümet, yurt dışı internet alışverişinde uygulanan gümrük muafiyetini ikince kere düşürmüş ve yeni dokunulmazlık sınırının 22 Euro olduğunu açıklamıştı. Bireysel olarak yurt dışı sitelerinden ne alırsak alalım, bu muafiyetin uygulanacağını açıklayan hükümet sözcüleri, yeni bir karar ile bu istisnanın kitaplar için uygulanmayacağını açıkladı. Verilen son bilgiye takriben kitap ya da güya basılı yayınlama alışverişlerinde 150 Euro‘ya gümrük vergisi ödenmeyecek.

Gümrük muafiyet sınırı, kitapları etkilemeyecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bunun yanında 1.500 Euro’yu ve miktarı 30 kilogramı geçmeyen kitaplar için uygulanan gümrük vergisinin yüzde 18 yerine yüzde 8 olacağının altını çizdi. 22 Euro ve üstünde olan öteki eşyalar için yüzde 18 verdi alınacağını belirten bakanlık, kitaplar hakkında verdiği bu karar ile yabancı bilimsel kaynakların daha artı ülkeye girmesini istiyor.

Gümrük muafiyeti sınırı ise daha öncesindeyse 70 Euro olarak belirlenmişti. Vatandaşlar bunun 30 Euro’ya çevrilmesinden daha sonra internet alışverişlerinde kısıtlamaya gitti. Bu kere 22 Euro’ya çekilen gümrük muafiyet sınırının arkasından yurt dışından konsol veya video oyun olmak bizim için birazcık daha zorlama olacak gibi gözüküyor.