Yeni Google Play Store virüsleri çok daha tehlikeli

Haberler admin 11 Okundu
sponsorlu reklam

Yeni Google Play Store virüsleri çok daha tehlikeli

Dünyanın baş belası olan WhatsApp virüs yazılımı kullanıcıları mağdur etmeye devam ediyor. Bu nesil kötü yazılımların ortak amacı ise insanları dolandırmak. Geçtiğimiz aylarda Play Store üzerinden bazı virüs yazılımlarının olduğu söylenmişti. Bu nesil sistemler insanlardan fazla hızlı bir şekilde para çalabiliyor.

Genelde üçüncü taraf uygulamalar olarak aşina bu ve buna benzer sistemler 3 bambaşka usul izliyor. Bunlardan ilki olduğu gibi cihazınızın arka planında amaçlamak. Arka planda çalıştığı süre boyunca size ait bütün şifreleri ve kullanıcı verilerini toplayabiliyor. Üstelik buna banka uygulamaları da dahil.

Bir Takım virüsler ise daha çok uygulamalar üzerinden kullanıcılara ulaşıyor. Örneğin bugünlerde WhatsApp üzerinden gönderilen bazı mesajlar ortaya çıktı. Mesajın içeriğinde ise ücretsiz Netflix aboneliği kazandığınız yazıyordu. FlixOnline isimli bu kötü yazılım cihaza indiği andan itibaren WhatsApp platformuna erişiyor ve sizi hilebaz sitelere yönlendiriyor.

Kullanıcılar WhatsApp platformuna gelen mesaj ile birlikte Netflix sitesine yönlendirileceklerini zannediyor. Sitenin tasarımına bakıldığında ise fiilen Netflix platformunun aynısı olduğunu söyleyebiliriz. Buraya girdiğiniz andan itibaren bütün verileriniz çalınabiliyor.

Kullanılan bir öteki yöntem ise mail üzerinden cihazınıza ulaşılması. Herhangi bir mail atıldığında burada bulunan bağlantıya tıklarsanız cihazınıza çabuk bir şekilde virüs bulaşacaktır. Son olarak tercih edilen usul ise eklentiler yoluyla bulaşabiliyor. Asistan uygulamalar üzerinden gelen bu cins virüsler bütün cihazı ele geçiriyor. Google emniyet duvarları ne yazık ki böyle kötü amaçlı yazılımları saptama etmekte fazla zorlanıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir