Yerli İnsansız Hava Aracı Anka, Yerli Motoruyla İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Haberler admin 302 Okundu
sponsorlu reklam

Yerli İnsansız Hava Aracı Anka, Yerli Motoruyla İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Yerli İnsansız Hava Arabulucu Anka’nın yerli motor ile birincil uçuşunu gerçekleştirdiği açıklandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TAI) üretimi olan insansız hava aracı (İHA) Anka’nın, TUSAŞ (TAI) Motor Sanayii üretimi PD-170 kodlu yerli motor ile ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini devlete ait Twitter hesabı üzerinden paylaştığı video ile duyurdu.

İsmail Demir devlete ait Twitter hesabından paylaştığı gönderide: “Yerli İHA’mız ANKA, yerli ve ulusal motoru PD-170 ile ilk uçuşunu gerçekleştirdi. -10 derece soğuğa rağmen dün geceden beri çalışıp ülkemizi bir alanda daha bağımsızlığa kavuşturan TUSAŞ, TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) ve SSB personeline teşekkürler. Bahtı Açık olsun.” ifadelerini kullandı.

Yerli insansız hava arabulucu Anka’ya ilişkin “ANKA Projesi ile ilk aşamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin buluş, gözcülük yapma, maksat, tanı ve saptama ihtiyacını karşılamak üzere ihtiyaç duyulan ulusal bir İHA Sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır” bilgilerini veren İsmail Demir, Anka’nın 200 kg ağırlık kapasitesi ile 30,000 ft irtifada 24 saat uçuş süresi yeteneklerine sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/yerli-insansiz-hava-araci-anka-yerli-motor-ile-uctu-41065701

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir