Yerli otomobil büyük heyecan uyandırıyor

Haberler admin 18 Okundu
sponsorlu reklam

Yerli otomobil büyük heyecan uyandırıyor

Yerli otomobilin yollara çıkacağı tarih bir süredir kavga konusuydu. Bazıları en az 10 yıl süreceğini söylerken kimileri 2023 yılının sonlarında piyasaya sürüleceğini tahmin ediyordu. İşin aslına bakacak olursak 10 yıl gibi bir vakit kuşkusuz gösterişli olacaktır. Ama 2023 yılının sonları ile ilgili yapılan tahminler az daha tuttu diyebiliriz.

Araba üretmek son derece engebeli bir iş. Hele oysa keza elektrikli ayrıca de yüksek verimli bir model ortaya ayarlamak fiilen de kolay bir süreç değil. bu nedenle yerli otomobilin bir vakit gecikeceği tahmin ediliyordu. Fakat Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalarda 2022 yılının sonlarında yollardaki yerini alacağı söylendi.

Cumhurbaşkanı göre yapılan açıklamalarda elektrik motorlu ve otonom yapıdaki ticari araçlara öncelik verileceği açıklama edildi. Hem 10 yıl içerisinde Avrupa’da birinci olmayı hedeflediklerini de belirtti. Küresel çapta ise dünya beşincisi olma gibi bir amaç var.

Dünya genelinde sadece elektrikli araçlara ihtiyaç yok. bununla beraber bunları besleyebilecek bataryalar büyük öneme sahip. Eğer yüksek verimlilik sunan bataryalar üretilmez ise böyle bir durumda elektrikli araçların o kadar bir anlamı kalmayacaktır. Tüm bunlara ilave olarak Ford Otosan şirketinin Türkiye’deki otomotiv imal ve ihracatının fazla ciddi bir bölümünü karşıladığı açıklama edildi.

Yeni otomotiv projeleri ile birlikte hem istihdam sayısında hem de ihracatta artış hedefleniyor. Ancak bu ne eyvah fakat tahmin edildiği dek kısa sürmeyecek.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir