Yerli ve Milli İmkanlarla Geliştirilen Mikro İşlemci: Çakıl

Haberler admin 211 Okundu
sponsorlu reklam

Yerli ve Milli İmkanlarla Geliştirilen Mikro İşlemci: Çakıl

Son dönemde çabucak artan yerli ve ulusal üretimlere bir yenisi ekleniyor. TÜBİTAK’ın geliştirdiği Çakıl isimli mikroişlemci, tanıdık olmayan mikroişlemcilerin yerini alacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni dönemde tamamlanması beklenen çalışmaları TÜBİTAK’ın Gebze yerleşkesindeki Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nde inceledi. Yeni dönemde silah sistemlerinde kullanılan yabancı mikroişlemcilerin yerine, yerli ve milli imal Çakıl’ın kullanılacağı bu nedenle doğrulandı.

Milli Teknoloji Hamlesi sonrasında, üretilecek her yeni cihaz için derinlik sağlanması gerektiğini belirten Varank, platformdan daha aşağı belli başlı sistemlere, çip teknolojisinden gelişmiş yazılım algoritmalarına kadar yaklaşık olarak her komponenti yerli imkanlarla üretmek istediklerini belirtti.

Varank’ın açıklamaları şu şekilde:

“BİLGEM’de stratejik bağımsızlığımız açısından kritik öneme sahip teknolojiler geliştiriliyor. Burası geniş bir deneme daha aşağı yapısına sahip. Ulusal Savaş Uçağı’nın reel zamanlı işletim sistemi, SİHA’lar ve savaş uçaklarımızın kullandığı zeki bombaların lazer arayıcı başlık detektörü, gelişmiş haberleşme istihbarat donanımları, ulusal kripto sistemleri, hava radar sistemlerinin tamamı Ar-Ge mühendislerimiz göre burada geliştirilmekte.”

Türkiye’nin milli kripto sistemine sahip olan 10. ülke olmayı başardığını gösteren Varank, Kripto Cihazları Laboratuvarı’nı ziyaret ettikten sonra şunları söyledi:

“Gurur duyduk. Milli güvenliğin en esas ayaklarından biri burası. Dünyada sayılı birkaç ülke bu teknolojiye sahip. 10 Gbit/s bilgi işleme yeteneği bulunuyor. Geliştirilen prototipinin performansı memnun etme verici.”

Kaynak : https://www.haberturk.com/ulusal-mikroislemci-cakil-geliyor-2275156-ekonomi

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir