Yolcu uçağı ses hızını geçti

Bilim admin 311 Okundu
sponsorlu reklam

Yolcu uçağı ses hızını geçti

Bir Virgin Atlantic uçuşu, geçtiğimiz gün Los Angeles’tan Londra’ya yaptığı uzun gezi sırasında Pensilvanya üzerindeki avantajlı bir rüzgarın da desteği ile asgari 801 mph (1290kmph) hızını aştı. Normalde kara üstünde ses hızını sınırını geçirmek yasaklanmış oysa uçağın ses bariyerini aşmış olmasına karşın bir sonik patlama yaşanmadı. Ayrıca Virgin Atlantik, şu başlıca değin duyulmamış bir gizem içerisinde yok veya Concorde’u geri getirmiyor. Yaşananlar kısaca şu şekilde özetlenebilir.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki dilekçe izinleri

Boeing 787-9’un 801mph kara hızı Flight Aware uçuş peşine düşüp takip sistemi tarafından raporlandı ve meteoroloji eğitmeni Stu Ostro tarafından tweet edildi.

Normalde bu boyutta bir uçak için seyahat hızı 560mph (900kmph) civarında ve bu da sesin 767mph (1325kmph) hızından (tabi ki ses hızı yüksekliğe, hava sıcaklığına, basınca ve daha pek çok farklı etkene göre değişiyor ve ölçülen bu sürat olağan koşullar aşağı deniz seviyesindeki hız) oldukça uzakta. Bu da 801mph hızının aşılmasına rağmen sonik patlamanın yaşanmamasının sebebi oluyor. Washinton Post’un açıkladığı üzere uçağın bu hıza ulaşmasının sebebi, o sırada bölgede olan rüzgar idi. Bu durumu bir yürüyen bant üstünde ileri gitmek gibi düşünebilirsiniz. İçinde bulunduğunuz bölge da sizle benzer yönde hareket ettiği durumda normalin üzerinde olan hızlara ulaşmanız daha basit.

Diğer bir anlatım tarzı ile uçak, bu hıza çevresindeki hava sayesinde ulaşmıştı ve kara hızı ses hızından yüksek olsa da, hava hızı böylece yüksek değildi ve bu yüzden de sonik patlama yaşanmadı. Eğer durum böyle olmasaydı, ses hızına yakın ya da ses hızının üzerindeki hızlara gelmek uçağın önemli bir basınç aşağıda kalmasına ve olasılıkla bir yıkım ile karşılaşmasına sebep olurdu.

Uçak bu rüzgarın içinde uzun süre kalmamış olsa da Londra’ya 48 dakika erken ulaşmayı başardı ve önümüzdeki günlerde Kuzey Amerika’nın o bölgesinden geçecek uçuşların hedeflerine daha çabuk ulaşmaları bekleniyor. Ast ama diğer yönde dışarı giden uçuşların da ya rüzgara karşısında uçmaları ya da çevresinden dolaşmaları gerekeceğinden nedeniyle daha uzun uçuş sürelerine sahip olmaları bekleniyor…

Önceki HaberSamsung Galaxy S10 ve iPhone XS Karşılaştırdık  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir