Yurt dışı telefonlarda kayıt süresi değişti

Haberler admin 9 Okundu
sponsorlu reklam

Yurt dışı telefonlarda kayıt süresi değişti

Son 2 yılda bilhassa yurt dışından firari olarak ülkeye sokulan telefonlar üzerine çok büyük operasyonlar yürütülüyor. Umulan Türkiye’de akıllı telefonlar üstünde büyük vergiler var. Hal böyle olunca ahali da yurt dışından ülkeye kaçak olarak sokulmuş telefonlara yönelmişti.

Bu yönelimi eksilmek için telefonlardaki kayıt süresi 120 güne indirildi. Gerisinde telefonun kayıt ücreti 150 TL’den 2000 TL’ye çıkarıldı. Bu da yetmedi telefonu tescil ettiren kişi ile telefonda kullanılacak sim kartın belirtilen olduğu ismin aynı olması gerekliliği şart koşuldu.

Bu son hamlelerden ötürü yurt dışı cihazlara olan alaka hayli azaldı. gerçi aralıksız ülke dışına çıkan kişiler yeni telefonlar alıp, getirmeyi alışkanlık haline getirmişler. İşte bu kişiler için güzel bir haberimiz var.

Artık Türkiye’ye getirilen telefonların kayıt süresi 1 sene olacak. Yani telefona ilk sim kartın takılma tarihi itibariyle 1 sene boyunca pervasız bir şekilde kullanılabilecek. Sonrasında ise telefonu bir şekilde tescil ettirmeniz gerekecek. Yoksa cihazınız hiç bir mobil bilgi hizmetinden yararlanamayacak.

Devlete Ait gazetede yayınlanan karar gayet olumlu görünüyor. Bilhassa de sık sık yurt dışına çıkanlar için hoş bir haber diyebiliriz. Bu Nedenle süresi dolan telefonu 1 sene içerisinde değiştirip yeni bir cihaza da geçebilecekler.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir