Yurt dışından alınan bazı teknolojik ürünlere bandrol ücreti uygulanacak

Haberler admin 128 Okundu
sponsorlu reklam

Yurt dışından alınan bazı teknolojik ürünlere bandrol ücreti uygulanacak

Geçtiğimiz Kasım ayında yurt dışından alınan akıllı telefonlar için uygulanan IMEI tescil ücretinin 170 TL’den 500 TL‘ye çıktığını sizlere akarmıştık. Bugün ise Devlete Ait Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı‘na kadar yurt dışından alınan bir takım teknolojik ürünlere bandrol ücreti uygulanacak.

Paylaşılan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre ticari ithalat maksadı haricen yurt dışından getirilecek televizyon, akıllı telefonradyo, video, uydu alıcı cihazları ve birleşmiş cihazlar ile bunların dışındaki görsel ya da işitsel yayınları alabilen cihazlar için bir defaya kasten ve 2019 yılı için geçerli elde etmek üzere bandrol ücreti alınacak.

Paylaşılan bilgilere tarafından araba televizyonu için 8, 51 ekrana değin televizyonlar için 10, 52-67 ekran televizyonlar için 16, 68-85 ekran televizyonlar için 22, 86-116 ekran televizyonlar için 34, 117-148 ekran televizyonlar için 40, 148 ekran ve üstündeki modeller için ise 80 euro bandrol ücreti uygulanacak.

Zeki telefonlar için 2o euro bandrol ücreti

Yurt dışından getirilen akıllı telefonlar için 20 euro olacak olan flandra ücreti, bilgisayar ve tabletler için ise 10 euro olarak belirlendi. Radyo ve radyo alıcıları için 1-2, videolar için 18, set üstü medya kutuları (set top box) için 7 euro olarak açıklanan bandrol ücretleri,  televizyon ağırlıklı birleşik cihazlar için 9-21, radyo ağırlıklı birleşik cihazlar için 1-18 euro seviyelerinde olacak.

Son olarak bunların dıştan kalan teknolojik ürünler için 2-18 euro arasında flandra ücretleri uygulanacağını ve euro olarak belirlenen flandra ücretlerinin euro karşılığında Türk Lirası olarak tahsil edileceğini de belirtelim. Laf konusu bandrol ücretlerinin 2016 yılında uygulandığını da hatırlatalım.

Yurt dışından cep telefonu edinmek

Bandrol ücretleri ile ilgili başlıca şüphe ise zeki telefonlar konusunda. Yurt dışından getirilen akıllı telefonlar için halihazırda 500 TL’lik IMEI kayıt ücreti uygulanıyor. Laf konusu 20 euroluk bandrol ücreti IMEI kayıt ücretinin içinde mi yahut ekstra bir layık olarak mı karşımıza çıkacak bu konuda herhangi bir izah etme yapılmadı.

Akıllı Telefon Flandra ücreti

Favorilere Ekle

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir